Історія закладу освіти

Історія Дорожева, як і всього Прикарпаття, сягає в далеку давнину. Народ робив панщину і був прив’язаний до ріллі. Священики тоді також небагато уміли і учити других не могли. Вже в 1806 році в Дорожеві був дяк Розборський, який умів читати церковні книги і навіть умів писати, але чомусь дітей учити не хотів. В ті часи австрійська влада наказувала заводити школи усюди.

В Дорожеві постала школа тільки 1817 року і першим дяком-учителем в ній був Іван Несторович (1795-1885рр.). учив він після розпорядження австрійської влади читання церковного письма, співу і рахунків. Школа ця тинялась по селянських хатах. Це була трикласна школа з дворічним навчанням. Нагляд над цими школами здійснювали органи влади, але повсякденне керівництво було в руках духовенства. Пізніше громада села побудувала на середині села будинок, в котрім умістили школу. По старості літ Іван Несторович пішов на пенсію, а його місце зайняв 1876 році П.Петрика, який вже 1887 року перенісся в інше село , а сюди прибув Михайло Пик. За нього була 1892 року перенесена школа на Загородки до нововибудованого будинку (це на захід від сьогоднішньої цегляної школи). В 1898 році учитель Пик пішов на пенсію, до Дорожева прибула якась вчителька, яка учила тільки один рік, а по ній прибув Гординський, що учив від 1899 до 1904р..Завдяки цьому учителю продовжили навчання в Дрогобичі і Самборі декотрі його учні, що пізніше зайняли різні важливі посади.

В 1937 р. за ініціативою сільського війта Артемовича Михайла, сина Гната, почалося будівництво нової кам’яної двоповерхової школи. Місце для будівництва вибрали в центрі села, на толоці. Головним майстром будівництва школи був Пік Володимир. По його проекту будувалася школа.

Місцевість, де будувалася школа, була болотиста. Доводилось копати траншеї глибиною до 1,5 м. і спускати воду. Роботи всі велись вручну. Кошти на будівництво школи були від того, що люди продавали толоки. Крім того, заряд волосний закупив від громади старий шкільний будинок разом з городом. Школу покрили бляхою і 1 вересня 1938 року вона прийняла своїх вихованців. Після розпорядження Міністерства освіти мала назву «Загальна публічна школа ІІІ ступенів у Дорожеві». До цієї школи почали ходити діти з усіх навколишніх сіл. Пізніше школа отримала назву: «Дорожівська середня школа».

З того часу, щорічно в травні – червні Дорожівська школа проводжає у самостійне життя своїх випускників, а 1 вересня знову приймає під свою опіку першокласників.

В 70-х роках початкову школу, яка була розміщена в долішньому кінці села, приєднали до середньої школи. Кількість дітей тоді була велика: всі по два паралельні класи, в яких навчалося по 25-26 учнів, в старших класах по 33-35 учнів. Навчання проводилося в дві зміни. Тому в 1976-1977 рр. було добудовано 10 класних кімнат, спортзал, приміщення майстерні, тир.

Очолювали учительський колектив такі директори:

Березняк Олена Петрівна _ 1946 – 1954 рр.

Гарбузенко Яків Константинович – 1954 – 1957 рр.

Трофілов Михайло Степанович – 1954 – 1959рр.

Зогородній Георгій Семенович – 1959 – 1963 рр.

Станів Микола Іванович – 1963 – 1965 рр.

Гаврильчик Аркадій Корнійович – 1965 – 1970 рр.

Гаврильчик Дарія Захарівна – 1970 – 1973 рр.

Пікунець Микола Олександрович – 1973 – 1976 рр.

Добрянський Зеновій Іванович – 1976 – 1978 рр.

Гарасимяк Микола Григорович – 1978 – 1982 рр.

Грицик Дарія Василівна – 1982 – 1987 рр.

З 1987 р. директор школи – Макух Ігор Петрович, з 1990р. заступник директора по навчально-виховній роботі – Писарєва Люба Петрівна, також з 1990 р. заступник директора по виховній роботі - Ледяк Люба Михайлівна.

Протягом тривалого часу вчителями школи працювали: Саєнко Марія Дмитрівна (завуч, вчитель географії), Літинський Йосип Володимирович (вч. математики), Нищак Марія Іванівна (вч. математики), Поліщук Лев Михайлович (вч. історії), Поліщук Марія Миколаївна (вч. Української мови та літератури), Лучків Ганна Іванівна (вч. початкових класів), Грицай Марія Андріївна (вч поч. класів), Писарів Нідія Романівна (вч поч. класів), Макух Катерина Петрівна (вч. математики), Макух Федір Дмитрович (вч. трудового навчання), Білик Ольга Паньківна (вч. математики), Даникевич М.П., Семків Ольга Володимирівна, Митрах М.В., Кобиринка Я.М….

Зараз педагогічний колектив школи налічує 30 чоловік. (24 жінки та 6 мужчин). Із них 12 вчителів вищої категорії, 6 вчителів І категорії, 3 вчителя ІІ категорії, 10 вчителів спеціалістів. 6 вчителів мають звання «Старший вчитель». Педагогічний стаж до 3-х років 4 вчителя, понад 3 роки 3 вчителя, понад 10 років 6, понад 20 років 7.

Кiлькiсть переглядiв: 800

Коментарi